معامله مارجین چیست و چگونه عمل میکند؟

معامله مارجین چیست و چگونه عمل میکند؟

معاملات مارجین به شما این امکان را می دهد که با قرض گرفتن پول از یک کارگزار یا وام دهندگان مارجین، پوزیشن‌های معاملاتی مهم تری را باز کنید. معاملات اهرمی بسیار پرخطر هستند زیرا هم می توانند موفقیت شما را تقویت کنند و هم ضرر شما را افزایش دهند.

 

معامله مارجین ارزهای دیجیتال (margin trading) یکی از روش های معامله در بازار کریپتو است که برای معامله گر امکان دسترسی به منابع مالی بیشتر را فراهم میکند. در این روش، معامله گر با پذیرش ریسک بیشتر در معاملات خود احتمال دریافت سود یا ضرر بیشتر خود را افزایش میدهد.

معاملات مارجین به شما این امکان را می دهد که با قرض گرفتن پول از یک کارگزار یا وام دهندگان مارجین، پوزیشن‌های معاملاتی مهم تری را باز کنید. معاملات اهرمی بسیار پرخطر هستند زیرا هم می توانند موفقیت شما را تقویت کنند و هم ضرر شما را افزایش دهند.

معامله مارجین چگونه عمل میکند؟

قوانین پلتفرم‌های مختلف معاملات مارجین بایکدیگر بسیار متفاوت هستند، اما کمابیش از یک اصول پیروی می‌کنند.

به طور کلی، معاملات مارجین به روش زیر عمل می کند:

در معامله مارجین، معامله گر ملزم است درصدی از ارزش کل سفارش را تامین کند. این درصد یا کسری از موقعیت، مارجین شما را تعیین میکند. در مرحله بعد، یک سطح اهرمی مناسب را نیز انتخاب می کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک معامله ۱۰،۰۰۰ دلاری با اهرم ۱۰ برابری (یا ۱۰:۱) انجام دهید، باید حداقل ۱۰٪ سرمایه آن را تامین کنید که در این مثال برابر با ۱،۰۰۰ دلار است.

بیشتر بدانید!  چگونه از تبلیغات پولی برای کاهش هزینه‌های بازاریابی استفاده کنید؟

نسبت های اهرمی در بازارهای ارزهای دیجیتال از ۲x (2:1) تا ۱۰۰x (100:1) متغیر است.

هرچه از اهرم بیشتری برای معاملات خود استفاده کنید، احتمال لیکویید شدن شما بیشتر است، بنابراین فضای کمتری برای خطا دارید. درک این موضوع بسیار مهم است زیرا اگر بازار بر خلاف موقعیت شما حرکت کند و به یک آستانه از پیش تعیین شده برسد، کارگزار شما را مجبور میکند سپرده خود را بفروشید. بسیاری از معامله‌گران بی‌تجربه کریپتو، بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌شان را صرفاً با برآورد اشتباه تأثیر معاملات اهرمی در بازارهای پر نوسان از دست می‌دهند.

فروش استقراضی یا خرید استقراضی

معاملات مارجین کریپتو را میتوان برای باز کردن موقعیت های خرید و فروش استفاده کرد. بازکردن موقعیت خرید به این معنی است که شما معتقدید قیمت دارایی ها بالا می رود و می توانید از این حرکت سود ببرید. همچنین، بازکردن موقعیت فروش به این معنی است که شما حرکت نزولی قیمت را پیش‌بینی کرده اید و می‌خواهید از آن سود ببرید.

بیشتر بدانید: از نگاه نیپوتو چگونه در دوران هاوینگ بیت کوین معامله کنیم

معاملات مارجین بی خطر هستن؟

بستگی دارد. اگر شما یک معامله گر باتجربه هستید که دارای نظم و انضباط و استراتژی های مدیریت ریسک موثر هستید، احتمالا در این سبک معامله موفق خواهید بود. اما اگر یک معامله گر مبتدی هستید که به دنبال سود های زیاد و سریع هستید، احتمالاً این روش مناسب شما نیست و در آن شکست خواهید خورد.

ضرورییست که در مورد نوسانات، خطرات و پیچیدگی معاملات مارجین کریپتو هشیار باشید. هیچ سودی تضمینی نیست.

بیشتر بدانید!  بهترین راه رفع چروک لباس: پیشگیری از چروک آن!

تجربیات قبلی شما در بازارها تفاوت اساسی بین امن و ناامن بودن این نوع معامله را روشن میکند. اگر نسبت به مهارت های خود اطمینان دارید و اعصاب آرامی دارید، حتی معاملات اهرمی سطح بالا نیز ممکن است برای شما سودمند باشد. برعکس، اگر می‌دانید که هنوز چیزهای بی‌شماری برای یادگیری وجود دارد، احتمالاً باید از معاملات مارجین اهرمی سطح بالا اجتناب کنید.

در مجموع، از دست دادن پول با معامله مارجین بسیار آسان است. اگر استراتژی مدیریت و تحمل ریسک را ایجاد نکرده اید، بهتر است از آن اجتناب کنید.

مزایا و معایب معاملات مارجین

معامله مارجین نیز مانند سایر معاملات مزایا و معایب خود را دارد. مزایای آشکار معاملات مارجین، سود بیشتر، توانایی متنوع سازی پوزیشن های خود، دسترسی فوری به منابع مالی بیشتر و توانایی یادگیری نظم و انضباط معاملاتی است.

اما نقاط ضعفی که در معاملات مارجین وجود دارد شامل، ریسک بالاتر، ضررهای زیادتر و نوسانات بالا است. به هیچ وجه، معاملات اهرمی سطح بالا برای سرمایه گذاران بی تجربه توصیه نمی شود. مزایا

  • سود بیشتر
  • متنوع سازی سبد معاملاتی
  • معاملات قابل توجه با وجوه محدود
  • یادگیری انضباط و استراتژی های مدیریت ریسک معایب
  • ضرر بیشتر
  • روش معاملاتی پر ریسک
  • احتمال ضرر زیاد در بازارهای پر نوسان
  • نامناسب برای معامله گران بی تجربه

تامین سرمایه مارجین

برای سرمایه‌گذارانی که تحمل ریسک کمتری دارند و تمایلی به شرکت در معاملات مارجین ارزدیجیتال ندارند نیز روشی برای کسب سود از معاملات اهرمی وجود دارد. برخی از صرافی های ارزدیجیتال از ویژگی به نام تامین سرمایه مارجین یا به اصطلاح وام‌دهی برخوردار هستند که در ازای مبغلی از سرمایه کاربر، به آنها وام میدهند. این صرافی ها شرایط قرار داد خاصی دارند و بر اساس نرخ بهره توافق شده با کاربر، وجوه خود را پس میگیرند. مکانیسم‌های کلیدی تامین سرمایه مارجین در صرافی‌های مختلف متفاوت است. تامین سرمایه در مقایسه با معامله مارجین، خطرات بسیار کمتری را در بر دارد.

بیشتر بدانید!  انتخاب هوشمندانه نرم افزار حسابداری: کلید نظم و رونق کسب و کار شما!

کلام آخر

معامله مارجین ارزهای دیجیتال دارای اهرم برای معامله گران تازه‌کار بازار ارزهای دیجیتال توصیه نمی‌شود. اگرچه این روش به راحتی می‌تواند به شما سود زیادی دهد، اما همچنین میتواند به سرعت پول شما را ازبین ببرد.

اگر از استراتژی‌های مدیریت ریسک هوشمندانه استفاده می‌کنید، این روش میتواند برای شما تجربه جالب و لذت بخشی باشد. در غیر این صورت، احتمالاً باید با یادگیری تحلیل تکنیکال و استفاده از حداقل سطوح اهرم شروع کنید.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-crypto-margin-trading/